pilates eredete

A pilates eredete

Az egyik személyes kedvenc edzésformánk nem más, mint a pilates. Ennek nagyon egyszerű az oka, ez egy nagyon összetett módszer, ami számos pozitív hatással rendelkezik! A pilates eredete egészen a múlt évszázadra nyúlik vissza, ha szeretnél még többet megtudni róla, olvasd el a cikkünket! 

A pilates eredete – Kinek köszönhetjük ezt a csodás módszert?

A pilates eredete a német nemzetiségű Joseph Pilates nevéhez köthető, az 1900-as évek elején született meg az ötlet. Pilatest gyerekként számos egészségügyi probléma hátráltatta, ami arra késztette, hogy olyan mozgásformákat fedezzen fel, amivel javíthatott az állapotán – később ezek képezték saját módszere alapját! 

Saját módszerét, melyet „Contrology”-nak nevezett, az első világháború alatt kezdte el kidolgozni egy internálótáborban. Célja a test és az elme közötti összhang megteremtése volt.  

Módszerével háborús sérültek rehabilitációjában segédkezett. Ebben az időszakban kezdett el rugós ágyakat használni, hogy megkönnyítse a mozgásukat, ezáltal a rehabilitáció gyorsabbá és hatékonyabbá vált. Ezek az ágyak később az inspirációt adták a ma ismert Pilates gépekhez! 

Pilates módszerére hamar felfigyeltek, hiszen hatékonynak bizonyult a sérültek rehabilitációjának felgyorsításában. A módszer nemcsak a fizikai erőt és rugalmasságot növelte, hanem a test és az elme összhangját is elősegítette!

A pilates fejlődése, terjedése

Pilates és felesége az 1920-as években New Yorkba költöztek, ahol megnyitották az első stúdiójukat. Ez a pilates elterjedésében hatalmas szerepet játszott, a helyi táncosok és sportolók körében igen népszerűvé vált a módszer, hiszen segített nekik a sérülések megelőzésében és a test teljes körű kondicionálásában! 

Pilates módszere futótűzként terjedt, egyre szélesebb körben hódított teret. A rehabilitációra szorulók és a hétköznapi emberek körében is egyre népszerűbbé vált, mivel nemcsak a fizikai erőnlétet fejlesztette, hanem a testtartást, a rugalmasságot és a mentális fókuszt is erősítette! 

Pilates követői folyamatosan gyarapodtak, és a tanítványai – köztük táncosok és fitnesz szakemberek – világszerte továbbadták a módszerét. 

Pilates 1967-ben halt meg, azonban a módszer, amit megalkotott tovább élt. Az 1980-as évektől egyre nagyobb ütemben terjedt a népszerűsége, több stúdió kezdett el nyílni szerte a világon. Ekkor kezdtek el megjelenni a különféle változatai is, mint a reformer pilates, valamint a gépek nélküli talajgyakorlatok.  

A módszer az évtizedek során folyamatosan fejlődött, Pilates alapelvein azonban nem változtattak: a test középpontjának erősítése, a légzés tudatosítása és a kontrollált mozgás!  

pilates talajgyakorlat

Napjainkra a pilates már világszerte emberek milliói számára kínál átfogó megoldást a test és az elme edzésére. Ha szeretnéd Te is kipróbálni akkor várunk szeretettel online edzéseinken! 🙂

1 thoughts on “A pilates eredete”

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top