A saját testsúlyos edzés az egyik legjobb módja annak, ha szeretnéd elkezdeni a mozgást, fitté varázsolnád magad a fürdőruha szezonra, vagy egyszerűen csak egészségesebb életet szeretnél. Mint minden edzés esetén, itt is oda kell figyelni, hogy elkerüld a sérüléseket! Ha most kezdesz bele, ezt imádni fogod! Íme a saját testsúlyos edzés alapok, avagy 4 gyakorlat, amivel érdemes belevágnod!
Miért pont a saját testsúlyos edzés?
A saját testsúlyos edzésnek számtalan előnye van. Bárhol és bármikor végezhető, költséghatékony, rendkívül effektív és kezdőknek is kiváló választás. Ha most azon gondolkozol, hogy – “Ez lenne az a számtalan előny?” – természetesen nem, a saját testsúlyos edzés előnyeit egy külön blogbejegyzésben gyűjtöttük össze.
Ha szeretnél többet megtudni róla, itt tudod elolvasni!
Most viszont térjünk vissza az alapokhoz…miért érdemes ezzel kezdeni? Jól tudjuk, hogy sokan a súlyzós edzés hívei, hiszen azt gondolják, hogy rövidebb idő alatt lehet látványosabb eredményeket elérni.
Azt tudtad, hogy a saját testsúlyos edzés egyik legnagyobb előnye, hogy a gyakorlatok közben egyszerre több izomcsoportodat is megdolgoztatod? Már egészen rövid edzésekkel is működésre bírhatod a teljes tested, így az izomépítés, a szálkásítás vagy akár a zsírégetés is egyenletesen zajlik!
Jól hangzik ugye? Ráadásul még eszközökre sincs szükséged hozzá! Nézzük meg milyen gyakorlatokkal érdemes belevágnod, ha kezdő szinten vagy!
Saját testsúlyos edzés alapok
Ezekkel az alapgyakorlatokkal érdemes kezdened, ha még teljesen új neked a saját testsúlyos edzés! – Ha haladóbb szinten vagy már akkor is tejes értékű edzés állítható össze ezekből, ha többet csinálsz belőlük, vagy ha növeled a sorozatok számát!
Saját testsúlyos edzés alapok: Guggolás
A legtöbben első hallásra alábecsülik, de a szabályosan végzett guggolás az egyik leghatékonyabb, ha a láb vagy a törzs megerősítése a cél. Mivel egy elég energiaigényes gyakorlatról beszélünk, akkor is kiváló választás, ha a zsírégetésen van a fókusz!
Saját testsúlyos edzés alapok: Fekvőtámasz
Ha otthon edzel, az egyik “legalapabb” gyakorlat nem kérdés, hogy a fekvőtámasz. A szabályos fekvő kivitelezése nem könnyű feladat, (a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy szabályos testtartásban csináld) viszont gyorsan fejleszthető és bizony nagyon megéri, hiszen gyakorlatilag a teljes felsőtested megdolgoztathatod vele!
Fekvőtámasz közben fejlődik a has, hát, a váll és az alkar izomzatod is, ráadásul növeli a stabilitásod!
Saját testsúlyos edzés alapok: Kitörés
Utolsó előtti alapgyakorlatunk nem más, mint a kitörés. A kitörést szintén a könnyen végezhető gyakorlatok közé sorolnánk, hatása leginkább a guggoláséhoz hasonlítható. Ha a comb és a farizomzatod szeretnéd fejleszteni, a kitörés semmiképp nem hiányozhat a listáról! Az alsóvégtagi izomzatok mellett kiválóan fejleszti az egyensúlyod is!
Saját testsúlyos edzés alapok: Plank
Végezetül nézzük a személyes kedvencünket. A planking is a saját testsúlyos edzés alapjai közé tartozik. Ez egy igazán egyszerű gyakorlat, hiszen konkrét mozgás nem történik közben. Plankelés közben maga a helyes testtartás megtartása fejleszti az izmokat. Miközben tartod, dolgozik a has, a hát, a váll és a com izomzatod egyaránt. Mindenképpen azt ajánljuk, hogy vedd fel a planket az edzéstervedbe, ha már sikerült elsajátítani a helyes testtartást, a cél, hogy minél hosszabb ideig meg tudd tartani!
Ezek lennének tehát a saját testsúlyos edzés alapok, ha az edzéstervedben megtalálhatóak ezek a gyakorlatok, biztos lehetsz benne, hogy szépen megdolgoztatod a tested izomzatának legnagyobb részét.
Ne feledd, attól, hogy viszonylag könnyen végezhető gyakorlatokról van szó, a sérülés veszélye itt is fenn áll. Edzés előtt mindig melegíts be rendesen és ne erőltesd túl! Előfordul, hogy Te úgy érzed, hogy még bírod, de közben az ízületeid szépen lassan megadják magukat!
Törekedj a fokozatosságra és ami a legfontosabb végezd szabályosan a gyakorlatokat, hidd el meglesz az eredménye! 🙂