Mit együnk sportolás után?

Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy edzés után hogyan érdemes táplálkoznod. Fontos, hogy az ideális testsúly eléréséhez és fenntartásához a megfelelő tápanyagokat vidd be a szervezetedbe a testmozgás után. Sajnos könnyen bele lehet futni abba a hibába, hogy az edzés után fogyasztott élelmiszerek miatt az elégetett kalóriákat rövid időn belül vissza is szedjük. Éppen ezért nem mindegy, milyen nassolni valót választunk.

Általános tévhit, hogy az edzés után étkezéssel kárba megy az izzasztó munka; nos, csak akkor, ha nem megfelelő táplálékot juttatunk be a szervezetünkbe. A szakértők szerint nem csak hogy kell ennünk a fizikai terhelés után, de ráadásul fehérjét és szénhidrátot is. A fehérje segíti az izmok regenerálódását, a szénhidrát pedig újratölti energiaraktárainkat. A kérdés már csak az, hogy mit fogyasszunk ilyenkor?

 

Jöjjenek tehát a tippek, milyen nassolni valókat fogyaszthatsz sportolás után.

Pirítós tükörtojással

Nem csak reggelire jó választás, de bizony edzés után is! Tökéletesen megfelel a fentebb leírt feltételeknek: míg a tojás magas fehérjetartalommal bír (ráadásul D-vitamin és Omega 3 tartalma is ideális), addig a kenyér segíti újratölteni az energiaraktárakat. 

Smoothie

Edzés után választhatod például a cseresznyés-csokis smoothie-t. Csupán össze kell dobálni az alapanyagokat egy turmixgépbe, és pár perc alatt kész is van a tökéletes italunk. Ehhez mindössze görög joghurtra, csokis tejre, cseresznye- vagy meggylére és egy kis cseresznyére lesz szükségünk (ez utóbbi akár fagyasztott is lehet).

Miért is ideális ez edzés után? Mert a görög joghurt nagyszerű fehérjeforrás. Számos variációban elkészíthetjük, hiszen önmagában is megállja a helyét, de összekeverhetjük akár bogyós gyümölcsökkel is.

A bogyós gyümölcsöket pedig variálhatjuk quinoával vagy tökmaggal – ez utóbbiak nem csak hogy fehérjében gazdagok, de nagyszerűek magnéziumforrásként is.. Ebben a kombinációban a gyümölcsök szénhidrátnak minősülnek.

Édesburgonya

Edzés után érdemes kihagyni az egyszerű szénhidrátokat, mivel nem segítenek minket energiaraktáraink újratöltésében. Ellenben az összetett szénhidrátok igen; ennek minősül például az édesburgonya – arról nem is beszélve, hogy egyéb tápanyagokban is bővelkedik.

 Mi a helyzet az energiaszeletekkel?

Könnyű elcsábulni, és vásárolni egy-egy energiaszeletet az üzeletekben, szakemberek azonban nem ajánlják. Inkább készítsünk magunknak zabpehelyből, mézből, aszalt gyümölcsökből és alacsony szénhidráttartalmú fehérjeporból. Előre akár több adag „masszát” is elkészíthetünk, így csak fel kell kapnunk a kis dobozunkat, és betenni a sporttáskába.

Ne feledkezzünk el a folyadékbevitelről!

Ez nem csak edzés után, hanem közben is nagyon fontos. Folyadékpótlásra pedig nagyon jó választás a zöld tea. Köztudott, hogy segíti a zsírégetést, energikussá tesz minket, csökkenti a koleszterinszintet és érvédő hatású is. Ha pedig fokozni szeretnénk a hatását, egy kis proteinport is keverhetünk bele.

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top