A magas intenzitású intervallum edzés napjaink egyik legnépszerűbb, – ha nem a legnépszerűbb – edzésformája, hiszen számos fontos előnye van a többi edzéssel szemben. Az éremnek azonban mindig két oldala van, ezért érdemes megvizsgálni a negatívumokat is. Ebben a cikkben megnézzük mik a HIIT edzés hátrányai!
Mint általában az élet minden területének, úgy a különböző edzésformáknak is megvannak az előnyeik és persze a hátrányaik is. Ahhoz, hogy el tudd dönteni, hogy számodra melyik edzéstípus a legjobb választás, fontos, hogy ne csak az előnyökkel legyél tisztában, hanem a negatívumokkal, a hátrányokkal is.
A HIIT edzés, azaz a magas intenzitású intervallum edzés nem kérdés, hogy a legjobb választás, ha rövid idő alatt egy igazán megterhelő és rendkívül hatékony edzésformát keresel, amivel a céljaidat belátható időn belül elérheted.
Számos előnnyel rendelkezik, de mivel ez a cikk nem erről szól, most nem ezekről fogunk beszélni. Ha szeretnéd megismerni a HIIT edzés előnyeit, olvasd el ezt a cikkünket is!
Mik a HIIT edzés hátrányai?
A sok előnye mellett, a hiit edzés hátrányai sokkal kisebb figyelmet kapnak, pedig fontos megismerned őket, mielőtt belevágnál az edzésbe. Ki tudja, lehet kiderül, hogy nem is ez a megfelelő edzésforma számodra. Nézzük milyen negatívumokkal kell számolnod!
HIIT edzés hátrányai
- Haladó mozgásforma
A HIIT edzés egyik hátránya, hogy rendkívül magas intenzitás miatt kezdők számára nem ajánlott. Ahhoz, hogy az edzésed hatékony legyen, fontos a jó technikai képesség. A gyakorlatok jó koordinációt és motorikus kontrolt igényelnek, ami a kezdőknél általában még nem tökéletes.
- Extra magas intenzitás
A HIIT edzés lényege, hogy a gyakorlatokat a lehető legnagyobb intenzitással hajtsd végre. Ehhez rendkívül jó állóképességgel és teherbírással kell rendelkezned!
- Nagyobb a sérülések kockázata
A magas intenzitás és bizonyos gyakorlatok miatt (sprintelés, ugrás) magasabb a sérülések és a húzódások kockázata!
Néhány fontos gondolat mielőtt belevágnál
Edzés előtt gondosan melegíts be és ne spórold le a nyújtásra szánt időt sem. Fontos, hogy edzés közben ügyelj a gyakorlatok szabályos kivitelezésére, hogy elkerüld a kellemetlen sérüléseket! Mivel a hiit edzés közben a cél a maximális pulzus elérése, érdemes konzultálni az orvosoddal, hogy leellenőrizd, minden rendben van, mielőtt ilyen szintű terhelésnek tennéd ki magad!
Ne feledd! Az egészség az elsődleges, ne kérj többet a szervezetedtől, mint amire képes vagy! Legyél türelmes, lépésenként haladj és a fejlődés sem fog elmaradni!
Te próbáltad már ezt az edzésformát? Neked mik a tapasztalataid vele kapcsolatban? Oszd meg velünk kommentben! 🙂